|
Witam na stronie poświęconej zagadnieniom projektowania
i budowy zespołów głośników, subwooferów, a także akustyce
i elektronice.
Czy to się tak właściwie jeszcze opłaca? Czy
budowa zespołów głośnikowych jest opłacalna? Jeśli jesteś
entuzjastą, hobbistą, zapalonym elektronikiem poświęcasz czas
i pieniądze na to, co lubisz i co sprawia Ci radość - to pewnie,
że tak!
Jeżeli zamierzasz kupić "proste", tanie zestawy
głośnikowe lub subwoofer,
to szkoda Twojego czasu i pieniędzy. Gwarantuję Ci, że nie
zrobisz tego taniej niż pracownik chińskiej republiki ludowej.
Sytuacja zmienia się, gdy zamierzasz kupić porządne , droższe
zestawy glośnikowe lub subwoofer.
Zestawy, które w sklepie kosztują np. 6 000PLN
można samodzielnie zbudować pięc razy taniej. Problem w tym,
że większość głośników produkowanych jest dla konkretnego
odbiorcy i hobbista nie ma szans na ich nabycie. Na szczęście
mamy na rynku wielu niezależnych dostawców takich jak Focal,
Seas, Vifa, ScanSpeak, Eton, Visaton i wielu innych, którzy
produkują głośniki o wyjątkowej jakości.
Najprostsza i wbrew pozorom najtańsza opcja
to zakup zestawu do samodzielnego montażu lub skorzystanie
ze sprawdzonych projektów, które dostępne są w internecie
lub fachowej prasie. I wcale nie musimy mieć wiedzy nt tego
jak to wszystko dokładnie działa. Kupujemy zestaw części,
składamy wszystko jak klocki Lego według załączonej instrukcji
i możemy się cieszyć dźwiękiem doskonałej jakości.
Najtrudniejsza, najbardziej bolesna, najbardziej
pracochłonna i najdroższa opcja to zaprojektować i złożyć
wszystko samemu. Włożony trud jest tak samo duży, jak emocje,
jakie wystepują, kiedy nam się uda - lub nie uda. Strona ta
powstała właśnie po to, aby poprowadzić Cię przez ten bolesny
i kosztowny proces :-)
Wszystkie informacje zawarte tutaj są za darmo
do niekomercyjnego użycia. Możesz kopiować materiały i umieszczać
je gdzie tylko chcesz, pod warunkiem dodania informację o
autorze i źródle z którego pochodzą.
Jarosław Sobólski
|