Untitled Document
DiyAudio.org
Do It Yourself Speakers&Amplifiers
 
Home
Facebook
Kontakt
Diyaudio.com
Untitled Document
Home
Podstawy
Akustyka
Obudowa
Pomiary
 

Untitled Document
Podstawy
Słuch
Dźwięk
Ciśnienie akustyczne
Psychoakustyka
Prędkość dźwięku
Obudowa
Obudowa
Matrix
Kompozyt
Wytlumianie obudowy
Akustyka
Budowa głośnika
Połączenia głośników
Obudowa zamknięta
Obudowa band-pass
Obudowa bass-reflex
Wytrzymałość mocowa
Regeneracja głośnika
Pomiary
Wstęp
Komora bezechowa
MLS i bramkowanie
MLS a pomieszczenie
Mikrofon pomiarowy
Przystawka

Home / Matrix

Jednym z rozwiązań problemu sztywności obudowy, przy zachowaniu stosunkowo niskiej masy, jest konstrukcja firmy B&W: obudowa MATRIX.

Obudowa MATRIX charakteryzuje się tym, że w jej wnętrzu znajduje się drewniana kratownica, która łączy wszystkie ściany. Kratownica przyklejona jest do zewnętrznych ścian za pomocą wytrzymałego kleju. Taka konstrukcja w bardzo dużym stopniu uniemożliwia drgania obudowy.

Skąd nazwa MATRIX? Matrix to po angielsku matryca/forma. Producent porównuje tą konstrukcje doskrzynki na butelki. Skrzynka na butelki wykonana jest ze stosunkowo cienkiego tworzywa, ale konstrukcja wewnętrzna w postaci kraty powoduje, że jest bardzo wytrzymała. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że zbudowanie takiego szkieletu jest proste, aczkolwiek bardzo pracochłonne i wymaga sporej ilości materiału.

Nie do końca - kratownica w zależności od pozycji w obudowie posiada inne odstępy pomiędzy poszczególnymi płytami, a same płyty są różnej grubości - przynajmniej wg producenta. Dzięki temu zabiegowi można tłumić odpowiedni zakres częstotliwości (to wydaje się logiczne i rozsądne). Aby uniemożliwić powstawanie rezonansów, komórki konstrukcji MATRIX są wypełnione materiałem tłumiącym w postaci pianki.

Czy to coś faktycznie daje? Badania pokazują, że tak. Poniżej charakterystyki drgań obudowy dla częstotliwości: 31Hz 50Hz 101Hz:

Jak widać obudowa bardzo dobrze tłumi drgania i nie pozwala na rezonanse ścian. Czy warto stosować obudowę tego typu w konstrukcjach amatorskich? Moim zdaniem tak. Bardzo często konstruktorzy umieszczają w obudowie płytę z MDF'u łączące przeciwległe ściany. W konstrukcjach monitorów jest to z reguły płyta z wyciętym środkiem, pomiędzy głośnikiem nisko-średnio, a wysokotonowym. Wprawdzie jest to element usztywniający, ale niewiele daje.

Aby dobrze usztywnić obudowę należy wykonać kratownicę ze sklejki liściastej (lepsza opcja) lub MDF'u (gorsza) o grubości 10-12mm. Odległość pomiędzy płytami powinna wynosić od 10 do max 15cm - mniej więcej tyle, ile w konstrukcjach B&W. Jeśli budżet i warunki nie pozwalają na zbudowanie tak skomplikowanej struktury, można spróbować użyć równoległych płyt co 15cm z okrągłymi otworami w środku. każda płyta/belka czy inny element łączący przeciwległe ściany działa na naszą korzyść. Najbardziej krytyczne są bocznę ściany obudowy, ponieważ ich powierzchnia jest największa.

Jarosław Sobólski

Untitled Document