Untitled Document
DiyAudio.org
Do It Yourself Speakers&Amplifiers
 
Home
Facebook
Kontakt
Diyaudio.com
Untitled Document
Home
Podstawy
Akustyka
Obudowa
Pomiary
 

Untitled Document
Podstawy
Słuch
Dźwięk
Ciśnienie akustyczne
Psychoakustyka
Prędkość dźwięku
Obudowa
Obudowa
Matrix
Kompozyt
Wytlumianie obudowy
Akustyka
Budowa głośnika
Połączenia głośników
Obudowa zamknięta
Obudowa band-pass
Obudowa bass-reflex
Wytrzymałość mocowa
Regeneracja głośnika
Pomiary
Wstęp
Komora bezechowa
MLS i bramkowanie
MLS a pomieszczenie
Mikrofon pomiarowy
Przystawka

Home / Psychoakustyka

Psychoakustyka to dziedzina nauki z pogranicza akustyki i psychologii. Nauka ta bada związki zachodzące pomiędzy falą dźwiękową dochodzącą do słuchacza, a subiektywnie odczuwalnym wrażeniem, jakie wywołuje. W wielu magazynach o tematyce HiFi można znaleźć testy sprzętu audio, gdzie jednym z elementów testu są próby odsłuchowe. Poniższy fragment pochodzi z magazynu „Audio”. Przedmiotem testu były brytyjskie zestawy głośnikowe B&W model 684:

"Wraz z B&W mamy pierwszy plan, jak też głębię, plastyczność i dźwięczność, detaliczność i muzyczną spoistość. Nie przeszkadzają jej podbarwienia, wyostrzenia tu, a osłabienia tam. Przeszkadzają w wiernym odtworzeniu "prawdziwego" brzmienia instrumentów akustycznych, jednak nie przeszkadzają całej muzyce pojawić się z takim zaangażowaniem i witalnością, jakby to właśnie tak wszystko miało wyglądać.

Ich brzmienie jest nasycone, chociaż nie oznacza to tym razem wysokiego poziomu niskich rejestrów; rzecz w tkance, jaka tworzy dźwięki. Pozorne źródła pojawiają się w miejscach i kształtach często nieoczekiwanych, a przecież mają namacalność, coś, co może dawać nawet więcej prostej przyjemności ze słuchania, niż precyzyjna lokalizacja wysuszonych i płaskich obrazków."

Samopoczucie, wrażenia wzrokowe, używki, pora dnia i wiele innych czynników odgrywa istotną rolę w ocenie brzmienia reprodukcji dźwięku. Silne kolory powodują wrażenie wyraźnego obrazu dźwiękowego, natomiast pastelowe, że dźwięk brzmi matowo. Wyższy poziom dźwięku może dać wrażenie dźwięku bardziej energicznego z lepszą dolną częścią pasma akustycznego.

Dlatego testy odsłuchowe należy przeprowadzać w tym samym środowisku, przy takim samym ustawienia zestawów głośnikowych i sprzęcie towarzyszącym. Równie ważne jest prowadzenie testu z zamkniętymi oczami, ponieważ wyostrza to zmysł słuchu. Dzięki temu jesteśmy w stanie słyszeć nawet najdrobniejsze szczegóły bez zniekształceń.

W Polsce istnieje kilka restauracji w których panuje ciemność absolutna. Kelner podaje posiłki korzystając z noktowizora, a wszystkie, nawet najmniejsze źródła światła, są surowo zakazane. Brak światła powoduje wyjątkowe wyostrzenie zmysłu smaku, a potrawy smakują zupełnie inaczej. Byłem w takim miejscu w Poznaniu i potwierdzam to w 100%. Podobny efekt występuje przy odsłuchu sprzętu HiFi. Czy autor powyższego testu po tygodniu oceniłby zestawy identycznie? Tego nie wiemy, ale kupując sprzęt warto przeprowadzić takie testy osobiście – we własnych warunkach mieszkalnych i sprzęcie towarzyszącym, które mają olbrzymi wpływ na brzmienie.

Tobie też słucha się przyjemniej w piątek o 21:00 po szklaneczce Dalmore'a? :-)

Jarosław Sobólski

Untitled Document